poniedziałek, 28 października 2013

Złocista jesień

Jesień w pełni, kolory są piękne… Pasują mi do tego złociste okna i ciemne dachy. :-)


Ten dom jest naprawdę ciekawy :-) Niby tradycyjna bryła, ale z nowoczesnym pazurem. Grafitowy dwuspadowy dach z grafitowym wykończeniem, elewacja kość słoniowa – niby nic nietypowego, ale reszta jest już ciekawsza. Totalnie zaburzona symetria: z jednej strony od frontu duża witryna, z drugiej niziutkie czołgowe okienko, drzwi przesunięte na jedną stronę - niewielkie zmiany, ale robią dużą różnicę. Wyobrażam sobie ten dom w tradycyjnej wersji, z dwoma typowymi oknami i drzwiami na środku – też by wyglądał dobrze. Ale tu idziemy jeszcze dalej – niesymetrycznie dodajemy akcenty z drewna – też inaczej, bo z pionowymi listewkami. I cała wielka wnęka wejściowa wypełniona dużymi kamiennymi, grafitowymi płytami. Mamy trzy kolory: grafitowy, biały i złoty – wszystko się komponuje. Podobają mi się balustradki – do tych kolorów zawsze ciemne, a nie srebrne. Takie samo jest ogrodzenie – naprawdę dom jest przemyślany, a ja lubię taką konsekwencję.Kolejny dom zupełnie tradycyjny – do złotego dębu dobrano kremowożółtą elewację i żółty klinkier. Do tego ciemna kuta balustrada i mamy bardzo bezpieczne zestawienie. Spokojne, bez ekstarawagancji. Ładne żołte klinkierowe kominy i podmurówka, ciemna podbitka. Obszerny taras z kolorowej kostki. Ostatnio brakuje mi takich spokojnych domów ;-)


To właśnie a propos braku spokoju. Dom z nerwicą - a przynajmniej do niej szybko może doprowadzić.

Nie mieszajmy stylów i kolorów. Wszystko co nam się podoba wrzucone na jedną elewację nie musi wyglądać dobrze... Wybierzcie jeden szczegół, który nada charakter elewacji. Mogą to być bardzo dekoracyjne balustrady, kolorowe obramowania okien, cegła we wnęce wejściowej, fantazyjne drzwi.... Ale nie wszystko na raz... Proszę.... A tu jeszcze bardzo dekoracyjne czerwone, klinkierowe schody i dach ozdobnie wykończony w drewnie... Zlitujcie się. I jeszcze szprosy.

Określmy najpierw styl domu i potem bądźmy konsekwentni. Tu miało być tradycyjnie: klasyczna bryła, okna ze szprosami. OK jest super. Drewniane ozodobne szczyty i sztukateria nie mieszczą się razem na tym froncie - lepsza byłaby sama sztukateria - takie szczyty są piękne - ale muszą być należycie wyeksponowane. Tu sa zresztą za blisko okna ze złotego dębu. Mamy trzy odcienie drewna bardzo blisko siebie, bo balustrada ma jeszcze trzeci pośredni odcień. Jeżeli z kolei podoba nam się cegła zróbmy dom biały z obramowaniami też w białym kolorze i wyeksponujmy szarawą cegłę - bedzie wygladać cudnie.

Do klasycznych domów musimy dobrać klasyczne drzwi... Takie fiku miku to może pasować do nowoczesnego domu, ale tak naprawdę to raczej do żadnego... ;-) A do czego miały pasować te schody? Nawiązują do koloru drewnana szczytach? Trochę za daleko... Najsmutniejsze, ze to jest naprawdę ładny i dopracowany dom. Widać, że właściciele się bardzo starali. Piękne rolety w tym kremowym kolorze elewacji, ładna podmurówka i spokojna kostka. Ale niestety zabrakło wyobraźni - albo było jej zbyt wiele..

 

No to uspokójmy się na koniec. Piaskowa elewacja i jedynie ciemny cieniowany klinkier jako ozdoba. Na szczęście to takie w miarę naturalne cieniowanie. Szaro-szara kostka, ładne ogrodzenie. Prosto i na temat.
W takim domu można mieszkać :-)

6 komentarzy:

 1. Witam, bardzo podoba mi się dom z początku tego wpisu /Grafitowy dwuspadowy dach z grafitowym wykończeniem, elewacja kość słoniowa, złociste okna/. Czy istnieje szansa na dotarcie do jego projektu? Jestem na etapie wyboru projektu na moją działkę, i chciałbym sprawdzić jaki jest jego wewnętrzny rozkład. Jeśli nie... to być może będzie mogła Pani udostępnić adres nieruchomości... spróbuje sam dotrzeć do właściciela. Uprzejmie proszę o odpowiedź / kontakt: m d o c s @ w p . p l

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy na fotkach to Praktyczny z pracowni Domy z Wizją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podoba kolor elewacji pierwszego domu. Czy ktoś mógłby mi podać numer tynku knauf odpowiadający temu ze zdjęcia ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, mi również bardzo podoba się kolor elewacji domku nr 1 , można prosić nazwę firmy i numer koloru ??

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  Jestem w trakcie budowy właśnie wybieram kolor okien garażu i elewacji o o ile wcześniej miałam koncepcje tak teraz kompletny brak pomysłu.
  http://z500.pl/plac-budowy/Z241/583/tablica/budowa-jedrkow.html
  Wiem , że chce okna drewniane kolor złoty dab winchester cos w tym stylu, ale co dalej?
  okna i drzwi garażowe ta sama kolorystyka.Drzwi wejściowe antracyt i garaż boczna ściana od garażu i cały tył pomalowane na ciemny szary/ antracyt( będzie cieplej w budynku :) \Przednia ściana biała, podbitka biała, klinkier szary co wy na to? Proszę o sugestie nie chce potem patrzeć na gargamela jakiegoś

  OdpowiedzUsuń
 6. czy kolor okien z pierwszej elewacji do dąb złocisty czy winchester? :)

  OdpowiedzUsuń

Linki