wtorek, 19 listopada 2013

Kamień i drewno

Ostatnio dni umykają mi w szaleńczym pędzie… Wybaczcie, że czekacie tyle czasu na odpowiedzi na listy – nadal dostaję ich więcej niż jestem w stanie odpisać, więc zaległości rosną i rosną… Na dodatek wstyd się przyznać za kilka dni znowu wyjeżdżam ;-) Trzy kraje, trzy kultury, trzy style budownictwa – jak zwykle nie mogę się doczekać… No i jeszcze zaczęłam się ostatnio intensywnie uczyć włoskiego – tak od podstaw. :-) Przypominam, że oprócz tego mam pracę, dom i troje dzieci na głowie... Ale dosyć tłumaczenia się…
Dziś prezent  ;-)  - Wasze ulubione zestawienia: grafitowe dachy, kamień lub cegła na elewacji, wstawki z drewna, ciemne okna.


Na początek nowoczesny dom klasyczny ;-) Prosta bryła z niedużym dwuspadowym dachem i kalenicą prostopadłą do drogi. Dalej mamy dużo celowej asymetrii, ciekawy frontowy niby balkonik – ale zauważcie bez wejścia z pokojów, bo te mamy zasłonięte balustradkami. Z jednej strony mamy ścianę klinkierową, która zawija się na frontowy i tylny balkon. Ten sam klinkier na podmurówce – ceglasty kontrastowy kolor jest barwnym akcentem na tej elewacji. Bo reszta jest zupełnie prosta – grafitowe okna, drzwi, brama garażowa, białe ściany. Ogrodzenie również pod kolor z grafitowego kamienia. Balustrady proste srebrne – nieciekawe ale do tego domu mogą od biedy być. Dach wykończony na grafitowo: kominy, rynny, podbitka. Szara kostka brukowa i schody. Prostota ale ciekawa.

W tym domu więcej ciepła: do grafitowego dachu i białej elewacji dobrano brązowe dodatki. Ciemne drewniane okna, brama garażowa brązowa lecz w jaśniejszym odcieniu „złotego dębu”. Dach wykończono również brązową blacha – do grafitowej dachówki i grafitowych rynien wygląda to paskudnie ;-) Kominy również w tragicznym żółtym kolorze – nie wiem do czego miały pasować. Kamień na elewacji jest ładny i gdyby nie parę szczegółów to dom wyglądałby naprawdę super. Bez problemu można było podnieść wysokość bramy garażowej o 10 cm żeby oba otwory na frontowej ścianie miały ta samą wysokość. Okna garażowe ze szklanych pustaków zawsze będą wyglądały tandetnie i szmirowato. Drewniane wstawki na elewacji, ozdobne belki na szczytach – jak zwykle za dużo tego wszystkiego. Zobaczcie – na frontowej ścianie przybędzie jeszcze balustrada – chaos będzie kompletny.


Tu prawie to samo ale bardziej do mnie jednak przemawia. Kamień tylko na wysuniętej bryle garażu i podmurówce. Kolory okien, drzwi i wstawek drewnianych są zbliżone. Dach jest wykończony drewnem, a nie brązową blachą – też jest ozdobnie – ale jednak bardziej stonowanie ;-) Szara kostka brukowa, proste ciemne ogrodzenie – już nam bardzo nie mieszają w głowie. Balustrad na szczęście nie będzie ;-)


I jeszcze coś zupełnie nowoczesnego. Niesamowita bryła – zastanawiałam się długo czy to jednak nie jest bliźniak ;-) I znowu to samo: grafitowy dach, biała elewacja, brązowe okna, kamień i drewno na elewacji. Od frontu nietypowo kamieniem obłożone są wystające bryły nad garażem, nietypowo również drewnem połączone są okna w pionie. Białe bramy garażowe – też ostatnio mało popularne. Bardzo podobają mi się te szklane balustrady – lekkie, bardzo delikatne, matowe.    Świetne nowoczesne ogrodzenie - zdecydowanie podkreśla charakter domu. Taras idealnie w kolorze okien i wstawek na elewacji - jeśl drewniane lub pseudodrewniane elementy stykają się ze sobą muszą mieć idealnie dobrane kolory - inny odcień w takim wypadku bardzo razi.

4 komentarze:

 1. Czy poleciła byś okna kolor szczotkowanego aluminium do dachu dwuspadowego w czarnym macie.
  nie możemy się zdecydować na kolor okien albo antracyt lub własnie szczotkowane aluminium.
  Elewacja ma być biała lub lekko w szary, a podbitke będziemy dobierać na końcu

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja zapytam tak - czyje to są domy? Przypadkowo spotkane na drodze?

  OdpowiedzUsuń
 3. witaj.

  Mam czarna angoba dach i nie mogę się zdecydować na okna.
  Co byś poleciała.

  to mój projekt oryginalny.
  https://www.tooba.pl/projekt-domu-Naleczow-TLA-768?gclid=CjwKCAjwyIHPBRAIEiwAHPS-GGwBn1hb1aovtIhctwNZw6sMWtehgoKjmcbR6IjUI4tGKsvhly7irBoCuNAQAvD_BwE

  serce za białym ale ciemne są bardziej użyteczne i łatwiejsze w utrzymaniu.

  Please. szukam i nie wiem. teraz myślę nad sienna rosso, sienna noce albo nossbaum
  http://www.oknamielczarek.pl/kolory-okien/

  możesz pomóc? chciałbym jasną elewację i granitowe schody z łupka. grys dolomit na podjazd.

  OdpowiedzUsuń

Linki