poniedziałek, 29 lipca 2013

Chłodne elewacje na upał

Uff jak gorąco… Proponuję na dziś trochę chłodnych zestawień. Szare, czarne dachy, białe okna.

 Na początek dwa bliźniacze domy z tego samego osiedla. Piętrowa bryła z wysuniętym do przodu garażem dwustanowiskowym. Oba z grafitowym dachem wykończonym również w jasnym graficie – blachy, rynny, kominy. Coś za wysoki ten komin ;-) Wystające okapy otynkowane w kolorze elewacji – bardzo mi się podoba taki wygląd dachu – ale to trzeba mieć piętrowy dom… Jeden z domów ma czysto białą elewację, drugi żółtą wpadająca w cytrynowy odcień. Ta żółć jest chłodna, dobrze komponuje się z szarością. Białe okna z delikatnymi szprosami - pasują do prawie każdego domu. Reszta wykończona w delikatnych szarościach: granitowa kostka, kamienny mur, kamienne schody. Proste, ciemne, metalowe ogrodzenie również dobrze się komponuje z całością. Domy są optycznie obniżone poziomymi pasami na elewacji sięgającymi górnej linii okien parteru. Drugi pas jest poprowadzony równo z linią szprosów w oknach, czwarty równo z linia parapetów, a piąty dzieli pozostałą część na połowę (no prawie ;-) ) – jakaś konsekwencja jest.A to smutny przykład na to, że nadmiar pieniędzy czasami szkodzi… Piękny dom, naprawdę imponujący. Antracytowa karpiówka, ciemne wykończenie dachu, ciemny klinkier na kominach. Super dobrany lekko łososiowy kolor elewacji, do tego białe okna z klasycznymi szprosami i piękna biała sztukateria. I do tego momentu jest bosko. Nawet te wybujałe formy okien mnie nie rażą – to ma być rezydencja. Już nawet przełknęłabym te lustrzane drzwi wejściowe – naprawdę byłoby ok. Mamy spokój – czerń dachu, zimny łosoś w majonezie ;-) elewacji i biel okien, drzwi i sztukaterii . Wszystko na szóstkę w idealnie zimnej tonacji… Ale powiedzcie mi na diabła dodano tu ten żółty kamień???? Przecież nawet kostka jest chłodna – szara, granitowa…. Jak ktoś się podejmuje projektowania elewacji to powinien posiadać przynajmniej podstawową znajomość kolorów: zimne, ciepłe, pasujące, niepasujące… No piękny jest ten kamień, piękne schody, ale nie do tego domu….. Zwróćcie uwagę jak kończą często balkony w domach – nawet takich bogatych - niewykończone, bez balustrad, służące do suszenia prania. Echhhhh smutek mnie ogarnął ;-) A jeszcze jedno – tylne drzwi z garażu zwykle służą do wynoszenia kosiarki, grilla itp. zejdźcie z tym po tych schodach….
Zmniejszamy trochę skalę – zgrabny domek z dwuspadowym dachem. Ciemnografitowy dach z wykończeniem w tym samym kolorze. Biała elewacja, białe okna z dużymi, grubymi podziałami. Ciemnoszara wysoka podmurówka i delikatnie szare (prawie białe) obramowania. Wszystko fajnie, ale dlaczego ten dom jest tak podniesiony do góry? Za bardzo nie rozumiem co projektant miał na myśli… Te poszerzane rogi domu też nie pomagają – ten na miejscu tarasu pod daszkiem chyba będzie przeszkadzał w wychodzeniu na taras… I znowu zadanie dla dociekliwych: witryna. Otwiera się tylko środkowa część i nie pomyślano tu o wyglądzie okna. Boczne części wyglądają jakby miały wyrwane skrzydła – mają tylko cieniutkie obramowanie.

2 komentarze:

 1. NIE ROZUMIESZ, BO BRAK CI WIEDZY.
  Jak jesteś niewykształcona, to spróbuj się douczyć zamiast wypisywać kompromitujące: "nie wiem"... Dramat. i to już któryś raz - czytam od deski do deski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie rozumiem po co ten domek stoi tak wysoko co zaburza proporcje... i nie zwalajcie tu na projektanta bo bardzo wątpię że był to pomysł architekta:)

   Usuń

Linki