środa, 31 lipca 2013

Może jednak czerwony dach?

W mojej okolicy buduje się dużo domów i muszę przyznać że każdy jest piętrowy, ma szary dach, drewno na elewacji i szare paski. Nie mogę już na to patrzeć. Może jednak czerwony dach?Pierwsza propozycja to parterowy dom w oryginalnych, mocnych żółto-ceglastych kolorach. Ceglasty dach wykończony brązową blachą. Brązowe rynny, w tym samym kolorze pergola z tyłu domu. Elewacja mocno żółta, z dużymi klinkierowymi wstawkami. Kominy, podmurówka, taras, podest wejściowy w tym samym klinkierze. Okna, drzwi, brama złoty dąb. Ładne grube podziały okien. Trzeba przyznać, że zestawienie nie bardzo popularne, a bardzo dobrze się prezentuje.

A to zupełnie klasyczny dom. Ceglasty dach z dębowa podbitką. Dębowe oka i drzwi z lekkimi łukami komponujące się z wolim okiem. Delikatny kremowożółty kolor elewacji. Ceglaste klinkierowe schody. Oczywiście nie podoba mi się ta podmurówka- piwnica obłożona beżowymi płytkami, ale za to ogrodzenie, klinkier z czarnymi metalowymi wstawkami jest ok. No i można też mieszkać oryginalnie – żadnej kostki tylko trawa – czemu nie?

Tu z kolei dużo kostki i dużo kamienia. Szary granit zawsze będzie elegancki. Drewniany bruk też mi się podoba. Ładny kolor elewacji – krem ale nie bardzo żółty tylko bardziej budyniowy. Dach wykończony na brązowo i drewniana podbitka. Sztukateria też gustowna –chociaż przy dębowych oknach mam zwykle dylemat jaki kolor by najlepiej pasował. Ostatnio przyglądałam się różnym klasycznym zabytkowym budowlom. Zauważyłam, że przy bardzo ciemnych oknach często jest biała sztukateria, ale to nie są te nasze 10cm paseczki wokół okien tylko sztukateria o szerokości 50cm i więcej. Ten biały kolor stanowi zwykle połowę powierzchni ściany i przez to nie ma tego dysonansu – kolorowa ściana, ciemne okna i wąziutki nie pasujący do niczego biały pasek. W przypadku tego domu stolarka jest w miarę jasna, elewacja też, więc jakoś ten biały ujdzie. Oczywiście lepiej wygląda z daleko od okien – np. na kolumnach. Nie pasują mi te pogrubione narożniki – dlaczego są szare? Podmurówka ma ładny kolor, ale też do końca nie współgra z szarością kamieni. Metalowa balustrada nie pasuje do niczego – nigdy i nigdzie ;-) Zwłaszcza, że płot jest trochę drewniany… Tak naprawdę to mamy tu groch z kapustą – wszystko ładne, ale bez stylu. Czy to jest wg Was dom klasyczny czy nowoczesny? Właściciel niestety też nie wie.


Tu mi wszystko zgrzyta. Różowawy krem z ciemniejszymi obwódkami kojarzy mi się tylko z wiejskimi salami weselnymi. Absolutnie nie pasuje do tego złoty dąb. Złoty dąb i róż zdecydowanie NIE! To samo dotyczy dachówki w kolorze czerwonym miedzianym – ona też wpada w róż. Piękna drewniana podbitka – ale niestety nie do tego dachu… Super taras - ale to wszystko do siebie nie pasuje…. A szkoda, bo naprawdę ładny dom i ładnie wykończony – tylko te kolory…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Linki