piątek, 8 lutego 2013

Domy z klinkieru cz.1

Dziś mam ochotę na odmianę ;-) Może zainteresują Was domy całe z klinkieru? Te domy są podobne – wszystkie mają grafitowe dachy i ciemne okna – a jednak zupełnie różne.


Pierwsza propozycja to dom z klinkieru w tradycyjnym ceglastym kolorze. Ciemne drewniane okna i drewniane wstawki na elewacji. Niestety wstawki są sporo ciemniejsze od okien – i raczej w niezbyt pasującym odcieniu.

Jak Wam się podobają szprosy? Ja jestem miłośniczką szprosów – takie jak w tym domu są super - ale... (zawsze mam jakieś ale) nie do takich dużych witryn. Taka wielka witryna podzielona w kratkę szprosami wygląda niestety jak okno w więzieniu. No jeszcze od biedy w tych oknach dwuskrzydłowych… Ale to środkowe z czterema skrzydłami? Nie wygląda to ładnie. Miałam ten dylemat przy budowie własnego domu- dokładnie identyczna witryna składająca się z czterech skrzydeł. Pamiętam, że miesiącami siedząc na nudnych spotkaniach w pracy ;-) rysowałam kolejne wersje podziału tego okna – oczywiście jeszcze musiało to pasować do okien pojedynczych i balkonowych ;-) Wybrałam tylko dwie (ale za to bardzo grube) poziome poprzeczki na ¼ i ¾ wysokości - udało się oczywiście zrobić poprzeczki na dokładnie tej samej wysokości i w normalnych oknach i balkonowych (ale ja jestem lekkim pasjonatem ;-) ) – oczywiście fakt, że szprosy wypadają dokładnie na linii wzroku mojego męża nie miał już żadnego znaczenia ;-)


Drugi dom z żółtego klinkieru – tu również ciemne okna zasłonięte roletami zewnętrznymi. W dodatkach sporo szarego: kostka, opaska z kamienia, balustrady, rynny, elementy ogrodzenia, schody wejściowe. Kominy w kolorze dachu i ciemna drewniana podbitka. Wydawało mi się, że żółty z szarosrebrnym raczej do siebie nie pasują ( ja bym jednak zamieniła te szarości na ciemny brąz) – ale muszę przyznać, że taka żelazna konsekwencja jest godna podziwu. Chylę czoła. Czy widzicie tu chociaż jeden niedopracowany szczególik? Nawet trawa rośnie posłusznie ;-P
Kolejny dom wydaje się bardzo włoski - tyle tu kamienia, te drewniane okiennice. Przepiękna ta cegła na elewacji. Do tego okna, drzwi, bram, okiennice w bardzo ciemnym brązie - prawie czarnym. Co ciekawe tu też dobrano stalowe rynny i kamienną opaskę. Ale za to kominy są również z cegły. Super!
Ostatni dom jest raczej przestrogą. Za duże kontrasty nie wyglądają dobrze. Ząbkowany wzorek z żółto- brązowych cegieł wygląda szmirowato. Dachówka z pseudocieniami jest kiczowata. Złote szprosy to już tylko dopełnienie całości. Dla mnie jest to dom króla Cyganów (nie ubliżając im wcale). Ale przypominam, że to moja prywatna opinia i jeśli się komuś podoba to proszę się wzorować :-) Pamiętajcie – o gustach się nie dyskutuje.


Muszę Was zmartwić – nie będzie mnie do przyszłego czwartku. Ale zobaczcie na jakie elewacje się napatrzę… ;-) Oj chciałabym mieć na co dzień taki widok z okna…..


Pozdrowienia i nie zapomnijcie o mnie ;-)

1 komentarz:

  1. Zuzza, czy moglabys mi pomoc wybrac odpowiedni kolor elewacji mojego nowego domu?

    OdpowiedzUsuń

Linki