środa, 8 stycznia 2014

Witam w Nowym Roku :-)

Mam dla Was kilka domów z grafitowym dachem i białymi oknami. Różne style i pomysły – dla każdego coś ciekawego.

Na początek prosty, tradycyjny domek. Dach z szarej blachodachówki, ładne grafitowe kominy i rynny. Biała podbitka – jednak tu lepiej wyglądałaby również grafitowa. Szare blachy i biała podbitka – za dużo kontrastu. Ale ładnie dobrana szara podmurówka i kostka brukowa. Do kremowej elewacji pasuje wykończenie kostki. Ciekawy pomysł na taras i schody z tego samego materiału. Kolory są ok, ciemna kuta balustrada – też jedyny możliwy dobry wybór ;-) Co mnie tu drażni – te dwa różne okna na frontowej ścianie. To jedno jest zapewne w kuchni i dlatego zostało podniesione, ale jest również rozszerzone – straciło zupełnie proporcje. Cały dom stracił proporcje – no niestety tak nie można… Coś mi się też nie podoba w drzwiach wejściowych – są za małe – może chociaż obramowanie? Drzwi powinny być mocnym akcentem elewacji.

 

W tym domu mamy podobne kolory - również kremowa bryła ( może nawet to kość słoniowa) z białym wykończeniem. Oryginalne drzwi i okna z poziomym podziałem. Przypatrzcie się wykończeniu dachu – tu mamy białą podbitkę i białą blachę – lepiej to wygląda. Rynny oczywiście grafitowe. Ciemniejsze bardziej mi się podobają. Otoczenie typowo minimalistyczne, prawie żadnych roślin, geometryczne wzory. Po amerykańsku - brak ogrodzenia. Podjazd z ciemnej kostki bez żadnych wstawek kolorystycznych. Z tyłu kamień i drewno w szarawych odcieniach. Prosto do bólu – za prosto jak dla mnie ;-)


No to tu za to więcej detali. Szara elewacja wykończona grafitowym klinkierem. Białe okna z grubymi szprosami. Ceglastografitowy podjazd z jasnoszarymi wstawkami. Szare metaliczne rynny – bardzo ciekawe :-) Ogrodzenie szarawe z kutymi przęsłami. Dużo się dzieje – ale wszystko spójnie i z pomysłem.

 

I deserek na koniec –nowoczesny świdermajer – aż miło popatrzeć. Piękny kolor drewna, piękna robota, zobaczcie jak zwykłe białe okna ze szprosami wyglądają. Miodzio…. I te balkoniki… Kolorystyka jest prosta: grafitowy dach, wykończenie w drewnie, elewacja kość słoniowa i białe okna. Jeszcze kilka dodatków, gzymsiki, rzeźbienia, widoczne belki i powstaje dzieło sztuki :-)

3 komentarze:

 1. Drugi dom podoba mi się najbardziej! Zdecydowanie prostota górą, jest w moim guście. Nie lubię wymysłów. Ale za to bardzo fajnym rozwiązaniem jest wybrukowanie tarasu kostką. Kostka nadaję się do wielu miejsc, ale o tarasie nie pomyślałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Przepraszam ,że tutaj ,ale nie ma opcji gdzie indziej wysłać wiadomość do Pani .
  Jesteśmy małżeństwem mieszkającym w Uk, ale budujemy dom w południowej Polsce.
  Obecnie stoimy nad wyborem kolorów elewacji .
  Czy moglibyśmy ewentualnie prosić o poradę , pomoc w wyborze kolorów ?

  Bardzo liczymy na odpowiedz
  email : zadlo.thomas@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj :)

  Jeśli mogę prosić o radę , było by super! :)
  Mój dom jest budowany w latach sześćdziesiątych (typowe budownictwo na owe czasy... dom parterowy, podpiwniczony ze strychem. Wejście po schodach przez ganek). Dach jest nowy w kolorze grafitowym, drzwi drewniane ciemny brąz, okna plastikowe białe. Chodniki z kostki szaro- grafitowej. Dom nadal nie ma elewacji, budowany z cegieł.
  I tutaj moje pytanie, Chciałabym aby cegła została, poniekąd wynika to z tego , ze nie lubi banalnych rozwiązań. Uważam , że ceglany dom może mieć swój charakter, tylko nie wiem, z czym je połączyć, jak zestawić, aby nie przedobrzyć, nie wprowadzić chaosu. Zastanawiałam się nad okiennicami... sama nie wiem .
  Może masz jakiś pomysł? Inspirację ? Była bym bardzo wdzięczna ! :)

  A i chciałam dodać, że wokół domu jest dużo roślinności, ogród jest mocno rozbudowany :)

  Pozdrawiam serdecznie,
  Agata

  OdpowiedzUsuń

Linki