sobota, 19 kwietnia 2014

Szarości przed Wielkanocą

Ostatnio moje życie pędzi szaleńczym tempem, zbyt wiele się dzieje, doba jest za krótka. Niestety nadal nie odpowiadam na maile – na to nie jestem już w stanie wygospodarować czasu.  W maju wybieram się na długo wyczekany urlop. Dwa tygodnie nurkowania i leniuchowania – bez internetu :-)  Zdjęć elewacji dużo nie przywiozę ;-) Może  z następnej wyprawy…. A kupiłam już bilety do Ameryki Południowej J

Ale wracając do tematu ;-) – mam dla Was dziś świetne szarości. Trochę klasyki, okien ze szprosami i trochę nowoczesności.Na początek nieduży dom z dwuspadowym dachem – wykończony z wielką dbałością o szczegóły – aż miło popatrzeć. Elewacja jest szara – w  najjaśniejszym gołębim odcieniu.  Piękne białe dodatki: okna, drzwi, sztukateria, ozdobnie rzeźbione krokwie, podbitka, rolety zewnętrzne. Bardzo ciekawa sztukateria. Klasyczne okna ze szprosami i drzwi z doświetleniem z dwóch stron. Chyba wiem dlaczego mi się tak podoba ten dom - jest prawie identyczny jak mój ;-)  Zobaczcie jak konsekwentnie zachowana jest górna linia okien i drzwi - to mi się podoba - wprowadza wrażenie porządku. No i oczywiście pełna symetria.  Grafitowy dach jest wykończony białym drewnem, rynny są grafitowe i ten akcent ożywia elewację.  Płaski podest schodowy w kolorze grafitowym jak podmurówka. Ogrodzenie kute, tak jak balustrady. Słupki grafitowe. Szara kostka.  Wszystko jest na swoim miejscu i wszystko pasuje - kwintesencja klasyki. No może z wyjątkiem tego betonowego płotu ;-)


Tu kompletnie inna bajka - pełna nowoczesność. I również wszystko spójne. Jak ma być nowocześnie to idźmy na całość - jak ma być klasycznie to każdy element. Bądźcie konsekwentni - tylko wtedy całość będzie naprawdę się podobać. Na co zwracamy uwagę przy stylu nowoczesnym:
 • okna długie lub szerokie bez podziałów, szprosów, sztukaterii
 • proste drzwi z geometrycznymi wstawkami
 • prosta brama garażowa
 • piętrowa bryła
 • proste, metalowe balustrady i ogrodzenie
 • często drugi kolor elewacji
 • żwirowy ogródek ;-)
 • kolor dominujący szary, żadnego czerwonego
Popatrzcie na te dwa pierwsze domy i pamiętajcie: zwykle nic klasycznego nie będzie pasować w nowoczesnym domu i odwrotnie.

Bardzo mi się podobają kolory tego domu - wpadają w taki miły różowy odcień, nie jest tak ponuro, a za konsekwencję daję piątkę z plusem.


Gdy zaczynałam budowę domu ten projekt był jednym z moich ulubionych. Myślałam tylko, że nie będzie pasował do mojej wiejskiej okolicy. Minęło kilka lat i okazało się, że teraz wokół powstają jedynie podobne piętrowe bryły. Dziś na pewno bym się zdecydowała na takie rozwiązanie. Może kolejny dom?

Projekt jest wspaniały - jeśli ktoś tak jak ja lubi klasykę i elegancję to niewiele innych może go przebić. Najpiękniej jest gdy wykończy się go sztukaterią zgodnie z projektem. Cudo.  W tej realizacji trochę modyfikacji - dodany ogród zimowy. Drzwi może za mało klasyczne jak dla mnie ;-) Za wąski ten boczny pasek.
I na koniec klasyka klasyki - dworkowaty symetryczny projekt. Bardzo elegancko. Dach wykończony grafitową blachą i rynnami - z białą podbitką. Bryła bez garażu. Biała elewacja, okna. Klasyczne szprosy. Okna podkreślone sztukaterią.  Żadnych udziwnień - nic dodać nic ująć.  Ciekawa jestem tylko drzwi :-) Ogólnie nie lubię białych, a może raczej nie jest łatwo znaleźć projekt drzwi, który dobrze wygląda w białym kolorze. No ale tu pasowałyby takie jak w pierwszym domu.

Tyle na dziś. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę Wesołych Świąt!!! 

5 komentarzy:

 1. Witam

  Potrzebuje pomoc w wyborze elewacji. Czy moglaby sie Pani ze mna skontaktowac na mail michas0312@o2.pl.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszamy na stronę gravit-renowacja.pl zajmujemy się czyszczeniem elewacji:
  Czyszczenie elewacji
  Oczyszczamy elewacje budynków zabytkowych metodą niskociśnieniową Remmers Rotec i JOS, usuwamy wszelkie zabrudzenia powstałe na materiale bez uszkadzania jego lica oraz łączących go spoin. Strumieniowanie mgławicowe oraz strumieniowanie niskociśnieniowe wykonujemy metodą suchą i mokrą. Czyszczenie piaskowca i cegły wykonujemy również z użyciem chemii i kompresów, usuwanie graffiti oraz powłoki anty-graffiti mieszczą się w zakresie świadczonych przez nas usług. Przeprowadzamy renowacje zabytkowych elewacji ceglanych i kamiennych, wykonujemy przemurowania wątku ceglanego, wymianę fug, scalanie kolorystyczne cegły i piaskowca, impregnację ścian budynków. Przygotowujemy projekty konserwatorskie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ktoś wie jaki to jest projekt domu???

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam

  Chciałam zapytać ską pochądzą zdjęcia pierwszego domu? Bardzo podoba mi się ten odcień szarości, chciałabym go jakoś namierzyć :) Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Linki