poniedziałek, 7 października 2013

Grafit, grafit :-)

Wynalazłam dziś domy, które najbardziej Wam się podobają: grafitowe dachy i grafitowe okna. Nowoczesna elegancja.


Na początek bardzo nietypowy budynek: dwa domeczki z dwuspadowym dachem połączone łącznikiem. W łączniku mamy główne wejście, w pierwszym domku garaż, w drugim salon. Dom dwukolorowy, do czystej bieli, ciemnoszary, którym wyróżniono piętro oraz szerokie obramowania okien. Ciemna góra obniża optycznie wysokie budynki. Okna są duże, proste, bez podziałów – z roletami w tym samym kolorze. Kolor bramy garażowej również idealnie dobrany do koloru tynku. Dach oczywiście wykończony na grafitowo, kominy, rynny, podbitka, świetna płaska dachówka. Ciemna podmurówka i elegancka granitowa kostka. Ogród również minimalistyczny z graniowymi obrzeżami. Taras nisko przy ziemi. Balustrady bardzo nowoczesne, czarne z szarym szkłem – ciekawe :-) Podobają mi się drzwi wejściowe- szklane dwuskrzydłowe… Sama długo się nad takimi zastanawiałam…


Drugi dom ( a właściwie szeregowce) w dokładnie takich samych kolorach. Trochę mniej kosztowo: blacha na dachu, kostka już betonowa, balustrady i ogrodzenie metalowe. Ale pomysł na domy bardzo dobry – te wysokie prostokątne szczyty – bardzo nowoczesne… Tak sobie myślę, że to wzrost cen działek kilka lat temu spowodował takie zmiany w naszej architekturze. Teraz na tych samych działkach mieszczą się piętrowe bliźniaki, a wcześniej rozłożyste domy wolnostojące. Dom piętrowy można też zmieścić nie tracąc powierzchni domu na mniejszej działce…Ten dom bardziej tradycyjny – chociaż też piętrowa bryła. Nowoczesne okna – wysokie lub szerokie ;-) I oprócz tego umiar: biel elewacji i cała reszta w graficie. Nowoczesne drzwi ze srebrnymi dodatkami – pasują do zimnych kolorów. Nie podoba mi się ta boczna elewacja, bo te dwa otwory „drzwiowe” są tak blisko i mają tak różne rozmiary, że kłóci się to z moimi odczuciami harmonii ;-) Dziwne jest też takie wielkie okno na froncie… Podoba mi się za to kostka brukowa, opaska z kamieni i dyskretne rolety.
I jeszcze nowoczesne bliźniaki. I znowu wszystko to samo: niskie, a szerokie okienka na piętrze i w kuchni (stanowiska strzelnicze jak dla mnie ;-) ), duże witryny z tyłu na parterze. Odważne dwa kontrastowe kolory elewacji. I wszystkie dodatki w graficie: okna, drzwi, brama garażowa. Ten model drzwi jest bardzo popularny – widuję go w co drugim nowoczesnym domu. Kostka brukowa również kontrastowo biała i szara. Najciekawsza jest elewacja szczytowa, tak nowocześnie brzydka, że aż mi się spodobała ;-)


I na koniec tradycyjny dom wykończony nowocześnie. Piękna angobowana ciemna dachówka, biała elewacja i grafitowa stolarka. Dom ożywiają drewniane kolumny i podbitka – bardzo ciekawy akcent. Zupełnie inaczej dom wygląda. Schody wejściowe z ciemnej kostki, kostka brukowa jasna z grafitowym obramowaniem. Znowu znajomy model drzwi. Strefa wejściowa otynkowana na grafitowo – też ciekawie to wygląda.

Tyle na dziś, idę się pakować, bo jutro znowu jestem we Włoszech :-) Tym razem północ, ale nie martwcie się to tylko kilka dni :-)

3 komentarze:

 1. ktoś może wie co to za kostka na schodach na ostatnim zdjęciu?

  OdpowiedzUsuń
 2. poprawka na przedostanim :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam :)
  jestem nowa na tym blogu, ale trafiłam na niego poszukując jakiegoś pomysłu na elewację mojego domu.
  Interesują mnie eleganckie szarości,ale nie potrafię za bardzo przełożyć pomysłów na własny projekt... może ktoś miałby ochotę rzucić okiem? podeślę zdjęcia... :)
  pozdrawiam serdecznie,
  yoko82

  OdpowiedzUsuń

Linki