środa, 4 września 2013

Grafit dach i ciemne okna

Witajcie w nowym roku szkolnym :-) Wracamy do normalności ;-) W tym roku zamierzam sobie jeszcze trochę przedłużyć lato i niedługo lecę wygrzać się do Saint Tropez :-) Ale chyba wiecie, że podróże to moja druga pasja :-)


Moje propozycje na dziś to Wasze ulubione kolory: grafitowe dachy i ciemne okna. Trochę nowoczesności i trochę tradycji.Pierwszy dom o ciekawej bryle i mocnych kolorach: intensywna antracytowa, glazurowana dachówka i do tego wstawki z ciemnografitowego klinkieru na elewacji, kominach i podmurówce. Rynny również ciemnoszare.  Okna drzwi i brama garażowa są w ciemnobrązowym kolorze, tak samo podbitka i rolety zewnętrzne. Elewacja biała. Otoczenie ożywia nam żółto-szara kostka brukowa. Mamy też oryginalne ogrodzenie ze słupkami w pasy biało-szare ora drewnianym wypełnieniem. Drewno ogrodzenia jest sporo jaśniejsze od stolarki, ale przez to całość nie jest taka zupełnie  smutna.  Co mi się podoba: wstawki klinkierowe pomiędzy oknami na parterze dwa małe okna połączone taką wstawką wydają się jednym dużym otworem.  Co mi się nie podoba:  wstawka pomiędzy oknami na piętrze – duuużo ładnie by wyglądała, gdyby była tylko o wysokości okien, a  nie tak bardzo w dół pociągnięta. Pewnie wynika to z położenia drugiego okna w lukarnie nad daszkiem i wygodniej było ten klinkier przedłużyć do dachu. Ale okna po lewej stronie są różnie obramowane co już mi za bardzo nie pasuje….  Trochę też podbitka grubo tu wygląda – ale ja zawsze mam jakieś ale ;-)


Ten dom pewnie się Wam podoba  ;-) Nowoczesny projekt:  domek z dwuspadowym dachem z doklejonym prostopadłościanem garażu. I dalej typowo: domek w dwóch kolorach, parter szary z pasami na elewacji, góra biała. Prosty szary dach bez okapów z szarym kominem. Stalowe rynny. Modernistyczna bryła garażu obłożona drewnem. Podest wejściowy w kolorze drewna na garażu. Dom nisko posadowiony bez podmurówki, z tarasem na poziomie gruntu.  Minimalistyczny żwirowy ogród (jak dla mnie tragedia ;-) )  Kremowo szara kostka brukowa i prościutkie panelowe ogrodzenie.  Nie mogłabym mieć takiego pustego frontu domu – nawet perspektywy zasłonięcia przez jakieś rośliny żadnej… ;-)  Nawet ten stawik z tyłu by mi tego nie zrekompensował ;-)  Okna również są oryginalne w poziomym podziale, i do tego dwa okrągłe.  Niektórym się to podoba innym nie J


A tu mamy taki zwyczajny dom ;-)  Troszkę udziwniona bryła –na planie krzyża z duża ilością okien balkonowych od frontu. To chyba projekt z wjazdem od południa.  Jak dla mnie za duże te balkony, nieładne balustrady – uroku nie dodają. Bardzo nie lubię też białych obramowań ciemnych okien.  Smutna szara elewacja, co prawda do dachu pasuje, ładnie się też komponuje z kostką w dwóch odcieniach szarości. Ładnie wykończony grafitowo dach – rynny, podbitka, kominy. No i mała ekstrawagancja – wstawki z ciemnego kamienia na elewacji plus dwie kolumny. Ten kamień jest ładny, pasuje tu idealnie.  Ale z powodu balustrad i obramowań dom jest i tak paskudny ;-)  Szkoda…..I jeszcze taki rodzynek na koniec ;-) Czy nie miło popatrzyć?  Piękny wiejski dworek ;-) Kolory jak najbardziej do skopiowania: Grafitowy dach, ciemne drewniane okna i drzwi, biała elewacja i do tego żółtawe obramowania okien. Dach można wtedy wykończyć w drewnie, dodać brązowe parapety i już te szarości robią się przytulne. Tu nawet wstawki są ceglaste, ale to bardziej wiejski charakter domu. Jak poprzestaniecie na brązach będzie bardziej miejsko ;-)  Przyznajcie, że dom jest naprawdę cudny :-)

3 komentarze:

Linki