poniedziałek, 7 stycznia 2013

Czerwony dach, złoty dąb okna cz.1

Dziś klasyczne zestawienie: czerwony dach i okna „złoty dąb”. Oczywiście do takich okien pasuje najlepiej ceglasta dachówka i elewacja biała lub w ciepłym kolorze (krem, żółty).Pierwszy przykład najbardziej spokojny: biała elewacja, klinkierowe schody, podmurówka. Ale brązowe rynny, obróbka blacharska i kominy! Kolory klasycznego dworku.
Drugi dom podobny, lecz z kamienną podmurówką i bardziej wyeksponowaną stolarką. To też ma być dworek. ;-) Rynny nadal brązowe, ale kominy już w kolorze dachu.


Trzeci dom nadal miał być dworkiem, ale projektant troszeczkę przesadził. Za dużo tu mamy gzymsów, gzymsików, sztukaterii… Wygląda na salę weselną… A mogło być tak ładnie.. Przypatrzmy się kolorom: elewacja ma kremowy kolor - całkiem ładny. Pasują kominy w kolorze elewacji, szarawa podmurówka. No to co, oprócz nadmiaru upiększeń, tu nie pasuje? Mi nie pasuje biel. Do ciemnych okien muszą być ciemniejsze niż elewacja lub w kolorze elewacji obramowania. Dla mnie wygląda to kiczowato…Popatrzcie chociażby na ten domek – zupełnie skromny, ale do tego samego zestawienia kolorów dobrano ciemniejsze obramowania. Prosty dom, ale wygląda o niebo lepiej od poprzedniego dziwoląga.
I jeszcze jeden przykład, bardziej w żółtych odcieniach: ceglasta podmurówka, schody, rynny w kolorze miedzianym, czerwone obróbki blacharskie. Trochę kolorowo, ale nic się nie gryzie. Co Wam się nie podoba? Dlaczego obramowania okien nie są również pociągnięte pod parapetami? Nie wygląda to dobrze.
I na koniec nowoczesna wersja tego zestawienia: kremowa elewacja z ciemniejszym ozdobnym paskiem, brązowe rynny i obróbki blacharskie. Pasuje mi :-)

Miłego dnia!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Linki