poniedziałek, 31 grudnia 2012

Czekoladowy dach ciemne okna cz.1

Życzę Wam Wspaniałego Nowego Roku!   Szczęścia, Uśmiechu, Spełnienia marzeń - zwłaszcza tych o domu ;-).

Dziś trochę czekolady: czekoladowe dachy i stolarka:








Na początek trochę klasyki: W tych oknach się zakochałam (... i mam takie same ;-)  ). Kiedyś budowanie było sztuką – popatrzcie na ten balkon…  Co za cudo. I kolory: piękny krem elewacji, zdobienia w kolorze elewacji (nikt nie wpadł na pomysł białych obramowań okien lub różowych….. ). Szara podmurówka, rynny i parapety. Czy trzeba coś więcej?  Pamiętajcie mniej znaczy więcej…





Kolejny dom:  ciepła tonacja kremowej elewacji, stolarka nieco jaśniejsza – ciepły brąz, do tego klinkierowa podmurówka. Ciemne rynny, neutralna granitowa kostka, obramowania okien w kolorze elewacji – pełna harmonia. Zdjęcie z  tyłu – jakbyście wykończyli ten dom? Moje typy: czekoladowa podbitka, kuta balustrada, taras z klinkieru – przecież nie da się inaczej….







Ostatni dom: elewacja ma odcień zimnego kremu. Widzicie różnice w porównaniu z poprzednim domem? Teraz pomarańczowy klinkier już nie pasuje. Wybieramy klinkier brązowy. Płytki na taras tez będą zimne – wpadające w odcień różowy. Kuta balustrada i ciemne rynny pasują do wszystkiego.

Jak Wam się podoba?

czwartek, 27 grudnia 2012

Czerwony dach, ciemne okna cz.1

Witajcie po Świętach!

Dziś znowu moje ulubione zestawienie:   

Wszystkie domy: dachówka esówka w kolorze miedzianym, ciemna stolarka.







Pierwszy dom:  Stolarka w odcieniu wiśniowym, elewacja bardzo jasny krem, do tego białe zdobienia, czerwone rynny, schody, podmurówka kamienne, ogrodzenie kute z podmurówką kamienną. Trochę mi nie pasuje kolor kominów – to jest taka matowa cegła – lepiej pasowałby klasyczny klinkier lekko świecący.  Ogrodzenie musicie przyznać robi wrażenie J



Drugi dom:   Elewacja żółtawy krem, kremowa podbitka, brązowe rynny, cudowny taras z kostki w kolorze elewacji (przypatrzcie się temu zlicowaniu z trawnikiem….), komin z klinkieru.




Trzeci dom: Elewacja krem, podmurówka z zdobienia z czerwonego piaskowca, komin otynkowany, brązowe rynny, drewniana podbitka.   Co mi tu nie pasuje:  Brama garażowa lepiej wyglądałaby w kolorze ciemnego brązu, a nie „złoty dąb”, płytki na balkonie mogłyby mieć ten sam kolor co schody.

Miłego dnia!

piątek, 21 grudnia 2012

Czerwony dach, białe okna cz.1

Witajcie!

Dziś kolejne klasyczne zestawienie:  Czerwony dach i białe okna.

Najpopularniejsze kolory dachówek to ceglasty i miedziany. Ten pierwszy jest w ciepłej tonacji, więc dobrze komponuje się z żółtawymi elewacjami. Natomiast miedziany najlepiej wygląda z białym tynkiem. Przy białych oknach sztukateria i rynny zwykle też będą białe.  Podmurówka, ogrodzenie z czerwonego klinkieru.  Wspaniała klasyka.








czwartek, 20 grudnia 2012

Grafitowy dach "złoty dąb" okna cz.1

Dziś na prośbę Moniki wklejam zestawienia grafitowego dachu i okien w kolorze „złoty dąb”.
To bardzo popularna ostatnio kombinacja. Dom można wykończyć w ciepłej lub zimnej kolorystyce:
·         Ciepła: kremowa, żółta elewacja, drewniana podbitka,
·         Zimna:  biała, szara elewacja, biała podbitka
Popatrzcie na przykłady:



Pierwszy dom wykończony w zimnych kolorach – obramowania okien, drzwi w tym samym szaro-beżowym kolorze co podmurówka. Kuta balustrada w tym samym kolorze co dach, oświetlenie elewacji również kute. Ciemny klinkier na kominy. Podjazdy z kostki granitowej.  Cudo!




Drugi dom w ciepłych kolorach – ciepła żółto-kremowa elewacja, piękna drewniana podbitka i drewniane elementy ozdobne. Obramowania okien w kolorze tylko o ton jaśniejszym od elewacji ( przy ciemnych oknach najlepiej jednak wygląda sztukateria w kolorze ciemniejszym od elewacji np. jak w domu pierwszym. Zdecydowanie nie polecam elewacji w kolorze, białej sztukaterii i ciemnych okien – kontrast jest za duży, to po prostu nie wygląda dobrze).



Trzeci dom spokojny, ciepły, drewniana podbitka, taras, również kuta balustrada.

Jesli macie swoje życzenia- zapraszam :-)


środa, 19 grudnia 2012

Grafitowy dach i białe okna cz.1

Dziś trochę inna kolorystyka: grafitowy dach, białe okna.
Do takiego zestawu najlepiej będą prezentować się zimne kolory tynku: biały, szary, kremowy lekko wpadający w zimną żółć ;-)
Balustrady  kute, ciemny klinkier na podmurówce. Ciemna podbitka i ciemne rynny lub biała podbitka i białe rynny. Biała sztukateria.

Jednym słowem spokojna elegancja.





wtorek, 18 grudnia 2012

Moje inspiracje

Na zrealizowanie swojego marzenia o budowie domu czekałam ponad 5 lat. W tym czasie zbierałam inspiracje - tworzyłam sobie zbiór zdjęć, które przedstawiały różne pomysły na wykończenie domu. Wśród tych zdjęć było kilka, które oglądałam codziennie, pragnąc, by tak właśnie wyglądał mój dom.

Moje inspiracje:





 Jak widzicie od początku podobały mi się dachy w kolorze miedzianym, kremowo-białe elewacje, okna i drzwi z ciemnego drewna, sztukateria.  Oczywiście podobały mi się też leśne działki po 5000 metrów i domy dworki ;-) Ale mój dom stanął w mieście na działce 700 metrowej, więc trzeba było marzenia dostosować do rzeczywistości...

Mój dom


Mój dom. :-)  Oczywiście jest dla mnie najpiękniejszy na świecie. 

Zdecydować  się na konkretne rozwiązania było bardzo trudno. Dom na początku miał być kremowy, ale po obejrzeniu tysięcy zdjęć doszłam do wniosku, że jednak biel bardziej mi się podoba.

Dach od zawsze miał być miedziany. Okna wypatrzyłam u kogoś i wiedziałam, że na pewno tylko te.

Moja kolorystyka:
Tynk kolor śnieżnobiały
Okna i drzwi Goran Meranti kolor Afromorfozja
Dach RuppCeramika Sirus kolor miedziany







Jak Wam się podoba?

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Witajcie :-)


Kiedyś budowałam dom…  Jako osoba bardzo skrupulatna zgłębiałam tajemnice murowania, tynkowania, planowałam każdy szczegół mojego Domu. Najważniejszą sprawą był jednak dla mnie wygląd zewnętrzny. Zaczęłam oglądać niezliczone ilości zdjęć dotyczących elewacji. Temat  zaczął mnie coraz bardziej interesować – okazało się ze drobny, nieprzemyślany szczegół potrafi diametralnie zmienić wygląd budynku. Doszłam do wniosku, że mało jest domów, które naprawdę się mi podobają.  Często wszystkie elementy wydają się Ok, ale jednak efekt końcowy rozczarowuje. Czasami zachwyca tylko jeden szczegół.  Zgłębiając temat zapragnęłam podzielić się swoimi przemyśleniami z osobami, które tak jak mnie interesuje wygląd własnego domu. Tak powstał wątek Elewacje na Forum Muratora. Prowadziłam ten wątek, bardzo długo, aż wreszcie wybudowałam dom, urodziłam dwoje dzieci i w końcu zabrakło mi czasu, żeby regularnie udzielać się w dyskusjach. Na szczęście pozostali mi przyjaciele poznani dzięki Forum.  Teraz minęło kilka lat, moje życie wróciło do normy, czasu jakby więcej, a ja z sentymentem odnalazłam swój wątek na Muratorze.  Okazało się,  że nie umarł śmiercią naturalną – przeciwnie  to nadal jeden z najbardziej popularnych tematów na Forum.  Do dzisiejszego dnia odwiedziło go ponad 3 mln czytelników.  Niestety większość moich zdjęć zniknęła z serwerów, a widzę, że nowe pokolenie budujących ciągle jest zainteresowane elewacjami – postanowiłam więc odnaleźć stare zdjęcia, trochę uporządkować temat – i tak powstała ta strona... :-)

Linki